Lumon 100 000 kävijää valtaa kaupungin jälleen 17.-19. marraskuuta. Tässä on siis jälleen loistava tilaisuus hyötyä kävijämassasta ja saada samalla Lumon viestinnän ja markkinoinnin kautta buustia Oulun ravintolatarjonnalle ja kivijalalle.
Tänä vuonna Lumon reitti alkaa Rotuaarilta näyttävällä Chiaroscura teoksella. Reitin pohjoisin piste sijaitsee Taidemuseolla.
Ilmoitathan mukanaolosta ja toimitathan materiaalit Hannalle viimeistään 27.9.2023: hanna@oulunliikekeskus.fi
Tule mukaan Lumoon seuraavilla tavoilla
- lumoava menu, juoma, annos, drinkki tms. – Lumo Menu
- oma näyttävä lumovalaistus tai tapahtumaa tukeva ohjelma omassa ravintolassa/liiketilassa – Lumo Oheisohjelma
Markkinionti-/näkyvyyskanavat:
- Lumon karttasovellus (karttasovellus käsittää keskusta-alueen, Hupisaaret ja Linnasaaren kattavan alueen)
- Lumon painettava ohjelmalehti
- Lumon verkkosivut
- Somenostot ja markkinointi (Lumo ja liikekeskus)
- Tiedotus ja ansaittu media – Oulun ravintolat mukana Lumossa
Aineisto-ohje
- Ravintolan nimi
- Ravintolan osoite
- Aukioloajat Lumon aikaan (Hox! Tapahtuman viralliset aukioloajat ovat pe-su klo 16-22)
- Teoksen/ annoksen/ohjelman nimi
- Kuvaus ja hintatiedot
- Yrityksen logo – min 300×300 px (.jpg tai .png)
Kuvituskuva(t)
-
- min 1200×1200 px instamainontaa varten
- mahdollinen videomateriaali somemainontaa varten, jossain seuraavista kuvasuhteista:
- vaaka 16:9 (1920×1080) Facebook tai Insta
- vaaka 19:6 (1080×1920) Facebook- tai Instastory
- neliö 1:1 (1080×1080) Face tai Insta
Ulkomyynnistä
Keskustelussa Jarkon kanssa hän sanoi, että yksi suurimmista palautteista on, että reitin varrelle toivottaisiin lämmintä juomaa tai mukaan otettavaa ruokaa. Jos jollain on kiinnostusta jalkautua matkan varrelle, ottaa Lumon organisaatio tämän varmasti lämmöllä vastaan, otathan tästä yhteyttä Hannaan. Toisaalta tämän voi ottaa huomioon myös omaa tarjontaa miettiessä.
Kuva: Lumon ja Liikekeskuksen yhtestyössä Rootuaariille tuoma Chiaroscuro valoteos: